استوری برد

65,000 تومان
  • ناشر مارلیک
  • کد کتاب: کتاب آموزشی
  • موجودی: در انبار

توضیحات کوتاه

کتاب استوری برد - Story Board

کتاب استوری برد - Story Board

معرفی مختصر كتاب

"استوری برد" از جمله روش‌هایی است که به خصوص در ساخت فیلم‌های سینمایی و برنامه‌های نمایشی در تلویزیون کاربرد دارد اما آن‌چنان که باید و شاید در ایران شناخته شده نیست و از این رو کم‌تر مورد استفاده‌ی فیلم‌سازان ایرانی قرار گرفته است. این روش، نخستین بار به وسیله‌ی "ملیس" در اوایل قرن بیستم به کار گرفته شد.

ملیس چون به فیلم‌نامه‌ای دقیق نیاز داشت تمام قاب‌های فیلمش را نقاشی می‌کرد. شاید بتوان گفت مهم‌ترین کارکرد تکنیک استوری برد، که ملیس نیز به دنبال آن بود، ظاهر کردن ابعاد پلاستی سیته‌ی فیلم و بالا بردن تسلط کارگردان برکارش، کاهش اشتباهات او، هم چنین کاهش زمان تولید و متقابلا هزینه‌ی تمام شده‌ی فیلم است. استوری برد را اگر کارگردانی روی کاغذ بنامیم سخن‌ گزافی نگفته‌ایم.

این روش به کارگردان کمک می‌کند تا فضای نمایشی اثرش را از ذهنیت درآورد و به عینیت تبدیل کند. کتاب حاضر حاوی مطالبی است در خصوص روش استوری برد، حرفه‌ی طراحی استوری برد، فیلم‌سازان و طراحی استوری برد، طراحی استوری برد، استوری بردهای انیمیشن، استوری برد جلوه‌های ویژه، تصویرسازی حرکت و تکنیک‌های دوربین، و زیبایی‌شناسی تصویر.


مقدمه

استوری برد از جمله تکنیک هایی است که بخصوص در ساخت فیلم های سینمایی و برنامه های نمایشی در تلویزیون آنچنان که باید و شاید در ایران شناخته شده نیست و از این رو کمتر مورد استفاده فیلمسازان ایرانی قرار گرفته است. این تکنیک اولین بار توسط مليس در اوایل قرن بیستم به کار گرفته شد و بعدها توسط بسیاری از فیلمسازان طراز اول سینما مورد استفاده واقع شد. کریر می گوید ملیس چون به فیلمنامه ای دقیق نیاز داشت تمام قاب های فیلمش را نقاشی می کرد.

شاید بتوان گفت مهم ترین کارکرد تکنیک استوری برد که ملیس هم بدنبال آن بود ظاهر کردن ابعاد پلاستی سیته فیلم و بالا بردن تسلط کارگردان بر کارش، کاهش اشتباهات او و همچنین کاهش زمان تولید و متقابلا هزینه تمام شده فیلم است. استوری برد را اگر کارگردانی روی کاغذ بنامیم سخن گزافی نگفته ایم. این تکنیک به کارگردان کمک می کند تا فضای نمایشی اثرش را از ذهنیت در آورد و به عینیت تبدیل کند. استوری برد این امكان را ایجاد می کند که اندازه قابها، میزانسن، نور، ترکیب بندی و بسیاری دیگر از الزامات فضای نمایشی را با دقت بیشتری انتخاب کند و کمتر مشکلی به سر صحنه و هنگام فیلمبرداری احاله شود. | این کتاب که حاصل مطالعات بسیار است، تقریبا اولین نمونه در نوع خود در زبان فارسی است و از این رو قطعأ عاری از کاستی و نقص نیست که امید است با مدد خوانندگان نکته سنج در چاپ های بعدی رفع گردد.

امید است مطالعه این کتاب برای هنرمندان، دانشجویان رشته های هنری و على الخصوص فیلمسازان و برنامه سازان تلويزيون مفید باشد. |


فصل اول: معرفی استوری برد

معرفی استوری برد:

1- تاریخچه استوری برد ریشه بیان مفاهیم از طریق مجموعه طراحی ها که هدف اصلی طراح استوری برد است، به زمان مصری های قدیم و یا حتی قبل از آن باز می گردد. مصری ها از نوعی خط تصویری به نام هیروگلیف استفاده می کردند. در این خط برای نشان دادن منظور از تصاویری قراردادی استفاده می شده است. در قرن شانزدهم لئوناردو داوینچی هنرمند و مخترع بزرگ ایتالیایی از اشکال کاریکاتور گونه برای تصویر سازی ایده هایش استفاده می کرد. همچنین در قرن هفدهم دستگاهی به نام فانوس خیال ابداع شد که قابلیت نشان داد تصاویر نوری از مناظر خیال انگیز را داشت. از اختراع دستگاه فانتاسماگوریا (Phantasmagoria) در قرن ۱۹ که تصاویر متحرک گونه را به نمایش می گذاشت تا انیمیشن های دهه ۲۰ مانند فلیکس گربه و میکی موس تا فیلم های اخیر مانند پارک ژوراسیک و شير شاه روند صعودی پیشرفت نمایش های نوری ادامه داشت است. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم با تلاش های یک فرانسوی به نام ژرژ مليس كه او را به حق جادوگر نام نهاده اند، تاریخ حقیقی استوری برد و انیمیشن آغاز شد. او طراح، طراح صحنه تئاتر و شعبده بازی بود که جلوه های نوری و خارق العاده ای را در فیلم هایش به کار می برد.فیلم فوق العاده او سفر به ماه (۱۹۰۲) نام دارد. فیلم های او که حاوی نکات طنز و ابتكارات جالبی است هنوز هم قابلیت جذب و سرگرم کردن مخاطب را دارد. صحنه فرود موشک در چشم مرد روی کره ماه به یادماندنی است.


ملیس چون احتیاج به فیلمنامه بسیار دقیق داشت تمام قابهای فیلمش را نقاشی می کرد. همان چیزی که امروزه به آن استوری برد می گوییم.» (كرير، ۱۳۸۲، ص 40) در اوایل قرن بیستم، هنرمند بزرگ انیمیشن وینزور مک کی (Winsor Mckay) برای ساخت انیمیشن های جذابش، کمیک استریپ طراحی می کرد. که بی تردید می توان آنها را از نخستین استوری بردها دانست. (تصویر ۱-۱). در دهه ۱۹۲۰ و اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی، فیلمنامه های فیلم های انیمیشن مانند فیلم ها زنده تایپ می شد. این نوع فیلمنامه، کار را برای کارهای انیمیشن سخت می کرد.

مثلا اگر در فیلمنامه آمده بود شخصیت لبخند به چهره دابه چه معنا بود؟ نوشتن اینکه شخصی می خندد راحت است، اما متحركسازی یک شخصیت انیمیشن و رسیدن به آن نوع خاص خنده کار سختی است. انیماتور ها دریافتند که از طراحی شخصیت های ساده (gag) در سینمای انیمیشن استفاده کنند. این طراحی ها به فیلمنامه اضافه شد. افرادی تحت عنوان مسؤولين داستان (storymen) شروع به زدن اسکچ از صحنه های اصلی و طراحی این شخصیت شدند. این طراحی ها به فیلمنامه اضافه می شد.

این روند آن چنان پیش رفت که آن ها تمام فیلمنامه را طراحی کردند. برای آشنایی کل گروه این طرح ها به دیوار نصب می شدند. شخصی ایده درخشانی را مطرح می کرد که این طرح ها روی تابلوهای بزرگ چوبی نصب شوند . علت نام گذاری استوری برد (تابلوی داستان نیز همین است. این تابلوها سطح وسیعی از سقف و دیوارها را در بر می گرفت. برای این که وزن این تابلو ها کم شود از تابلوهایی از جنس فیبر استفاده شد. این امکان وجود داشت که کل ماجرای فیلم روی تابلوهای یک اتاق جا نشود و بقیه در اتاق دیگر گذاشته شود.

در آن زمان صنعت انيميشن تصمیم به کوچک کردن واحد نویسندگان خود کرد. اولویت با متن هایی بود که نیاز به تصویر سازی بیشتری باشند. اگر یک ایده اولیه دارای مفاهیم گرافیکی نبود آن طرح رد می شد. رواج گسترده استوری برد در کمپانی دیزنی از دهه ۳۰ میلادی آغاز شد. قابلیت های خاص استوری برد در تسریع امور و نقش ویژه آن در برنامه ریزی های تولید باعث گسترش سریع آن شد که اصطلاحا به آن نمایش افکار (Displayedthinking) می گفتند. اوایل دهه ۶۰ میلادی آغاز حکمرانی دیزنی بود. دنیا مجذوب شخصیت های مانند میکی موس (Mickey Mouse)، دونالد داک (Donald Duck)، پلوتو (Pluto) و سفید برفی در تمام طول تحقیق سعی شده است از کلمه اسکچ (Skateh) استفاده شود زیرا معادل های آن قابلیت رساندن مفهوم کامل این کلمه را ندارد. کلماتی مانند پیش طرح، طراحی سریع، طراحی ابتدایی و تندنویسی تصویری هرکدام قسمتی از مفهوم کلمه را منتقل می کنند.

در دهه ۱۹۶۰ شخصيت همیشه محبوب باگزبانی (Bugs Bunny) در اولین فیلم خود به نام یک خرگوش وحشی ظاهر شد. در دهه ۵۰ و ۹۰ میلادی تبدیل به شخصیتی در فیلم های زنده شد. تكس اوری (Tex Avery) در میان بزرگان هنر انیمیشن بسیار شناخته شده است. کارتون های جذاب، خلاقانه و زیبایی که بین سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۵۰ در کمپانی متروگلدین مایر خلق کرد که هنوز هم می تواند قابل تقلید باشد. او همراه کارهایش به دومین فرد پس از والت دیزنی تبدیل شده است. او در ابتدا با والت دیزنی کار می کرد در پروژه دافی داک، Daffy Duck) سپس با کمپانی برادران وانر پروژه اگزبانی و پورکی پیک (Porky pig) در دهه ۱۹۶۰ و بعد از آن همکاری با کمپانی متروگلدین مایر را آغاز کرد. او در آنجا عصر طلایی خود را با شخصیت های کارتونی و فراموش نشدنی ادامه داد. آوری با زیرکی پیشرفت سریعی داشت.

سبک شوخی های سورئالیست خود را تا کارتونهایی شبیه چه کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت (Who Framed Roger Rabbit)، (۱۹۸۸) ادامه داد. | در سال ۱۹۹۰ میلادی کمپانی دیزنی با کمک استودیوی جان لاستر (John Lasster) و پیکسار (Pixar) فیلم سینمایی شهر اسباب بازی را در قالب انیمیشن کامپیوتری ساخت. کمپانی پیکسار اثری بسیار جالب سه بعدی همراه با نور پردازی و سایه ها شبیه نمونه واقعی ارائه کرد. هر کدام از این کارتون ها از فلیکس گربه (Felix the Cat) (۱۹۱۶) تا شهر اسباب بازی (Toy Story) (۱۹۹۰) با مجموعه ای از طراحی ها کار خود را شروع کرده اند.

استوری برد شبيه بسیاری از کمیک استریپ های مورد علاقه مردم می باشد. در کمیک استریپ هر قاب مجموعه ای از حالت های حرکتی جذاب را ارائه می دهد . طراح استوری برد باید از فضا، رنگ و ترکیب بندی پویا در کارش استفاده کند. آن ها باید به نحوی موثر از پیش زمینه، پس زمینه و میان زمینه استفاده کنند. طراحان استوری برد انیمیشن کارشان مشکل تر است. آنها باید بتوانند کودکان و حتی نوجوانان را با تصاویرشان به هیجان در آورند. نباید در کار آنها موقعیت ها و شخصیت ها خسته کننده باشند. هنرمندان طراح باید با استفاده از تصاویر قوی، تصویرهایی تغيير شکل یافته از انسان ها و حیوانات، حالات و حرکات بدن در قالب یک خط داستانی جذاب، داستان را به تصویر بکشند. این نوع حرکت می تواند در ایجاد یک استوری برد خوب مؤثر باشد. ایجاد تعلیق را می توان از تضاد یک شخصیت با شخصیت دیگر، تضاد خطوط عمودی در مقابل خطوط افقی، رنگ قرمز در مقابل رنگ سبز، پهنای آسمان در مقابل یک درخت تنها و یا یک طوفان وحشی در مقابل یک انسان بی دفاع، ایجاد کرد...


فهرست مطالب کتاب

 فصل اول :

معرفی استوری برد تاریخچه استوری برد

کمیک استریپ 

مزایای طراحی استوری برد

استوری برد های نمایشی

فصل دوم :

حرفه طراحی استوری برد

چه افراد و مراکزی به طراحی استوری برد نیاز دارند ؟

 توقع تهیه کننده از طراح استوری برد چیست؟

ارتباط طراح استوری برد و بقیه عوامل

فصل سوم :

فیلمسازان و طراحی استوری برد

آیزنشتاین همشهری کین

آلفرد هیچکاک ریدلی اسکات

فصل چهارم:

طراحی استوری برد

آموزش و مهارت

کامپیوتر

طراحی دستی

شماره گذاری

نسبت قابهای استوری برد

ترفندهای این رشته

عرصه و ارائه استوری برد

قیمت گذاری و فروش استوری برد

نمونه های اجرایی

فصل پنجم :

استوری بردهای انیمیشن

فصل ششم :

استوری برد جلوه های ویژه

فصل هفتم :

تصویر سازی حرکت و تکنیک های دوربین

تصویر سازی حرکت

حرکت دوربین

انتقال های تصویری

فصل هشتم:

زیبایی شناسی تصویر

نقاط و خطوط طلایی . تعادل

توازن

 استقرا و قياس . نور و سایه

فصل نهم :

مصاحبه ها

فصل دهم :

ضمائم

منابع و مآخذ

کتاب
نویسنده اصغر فهیمی‌فر- سیدجواد شبانی
ناشر مارلیک
نوبت چاپ دوم
تعداد صفحه ۲۹۲
قطع چاپ رحلی
نوع جلد گالینگور
تاریخ نشر 1396
شابک 964-6130-86-0

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

ايتن طرح و فرم

35,000 تومان